Eating Well On $1 A Day: Day 11 – Fingers Crossed


Although I hoped to wait and see what the next week's grocery ads looked like, I decided that buying a bit of food was in order. Unfortunately, this didn't work out quite as smoothly as I had planned. The problem when eating on only $1 a day is that when you make a mistake, even a slight one, you have to go through the hassle of correcting it where under normal circumstances you would probably let it just slide. This gets even harder to do when you know you are going to piss off the check out lady even more because she wasn't happy with all your coupons minutes before. Sometime you just have to suck it up.

***************************************

This is part of a month long challenge to eat well while spending an average of only $1 a day on food. You can find the beginning and the rules of this challenge here

***************************************

Breakfast

With no bananas and apples running low, I decided that I could eat my early morning oatmeal without any fruit in it. While I did get it down, that was the moment that made me decide it was time to go out and get some more food. It also convinced me that half an apple was appropriate for the Corn Flakes even though it left me with only one apple left:

day 11 breakfast

After breakfast I headed to the store with an idea to get about $4 worth of free food using CVS money makers. That fell apart quickly when I realised that many of the things I had planned to buy were out of stock, so I had to cut back. I decided that getting some tuna was the top priority.

One thing that was in stock was Right Guard Total Defense 5. It was $2.99 for one with $2.00 back on your next purchase. There is a $3 off 2 coupon at Coupons.com which earns about $1 to put toward something else (I will donate the deoderant to the food bank that also distributes thee items as well).

Everything seemed to be going fine until I got to the register and the tuna I thought was $0.49 a can was ringing up at $1.39. Half the stores fault and half my mistake. I had simply grabbed the tuna that was above the discount sign, but it ended up being the wrong kind. So I grabbed three new cans and had the cashier cancel the previous three I had purchased. In the end, I got the three cans for $0.51 (and I may take one back).

I then went to Safeway where things went a lot better from the start. When I picked up my basket for my shopping, there was a catalina for $2 off in the basket (always keep your eye open for calatinas when you shop. A surprising number of people throw them away with their receipt without even realizing what they are. Since I started couponing at the beginning of this year, I have found over $50 worth of catalinas just lying in the grocery store parking lots). My plan was to buy a couple of packages of Padrinos tortilla chips which were $1.99 each. I had $1 off 1 coupon from the 4/18 SmartSource newspaper coupon insert and there was a peelie coupon (these are the coupons that are on the product itself) for $1.50 off of produce when you buy 2 packages:

padrinos coupons

From the produce section I decided to get some bananas and celery. With all the coupons, I ended up paying $1.47 for 3 bananas, celery and two packages of tortilla chips. Adding in the $0.51 for the 3 cans of tuna, I ended up spending $1.98:

day 11 purchases

Lunch

I decided that I would use one of the cans of tuna I had just purchased. I don't have any mayonnaise, so I had to choose between sour cream and cream cheese to mix it with. I decided to go with the chive and onion cream cheese (which when thinking about it now, was not the brightest thing to do). I added a small bit of celery as well and then wrapped it in a whole wheat tortilla then put peanut butter on a celery stick and had a small glass of the spicy V8 juice:

lunch day 11 ingredients

lunch day 11

lunch day 11 plated

I don't think that I will be having the tuna and cream cheese combination anytime soon again (it was edible, but not really all that tasty — except to my sister's little girl who kept asking for more of it)

Dinner

I had cooked up black beans in the morning and made some more spicy V8 brown rice for dinner. I combined these two and added sour cream and salsa mixing it all together to make a sort of dip. I then ate it with the tortilla chips I now had:

dinner day 11

I also had another bowl of chips as a snack in the late evening while working. I have my fingers crossed that the new week of grocery store deals shines brightly on me.

This is the current list of what I have purchased:

Money Spent $12.40
Money left to spend: 18.60
Retail Value of everything bought: $332.80

1 celery stalk
2 bags tortilla chips
3 cans tuna
1 bottle Welch's grape & peach 100% juice
1 bottle V8 Fusion fruit / vegetable drink
1 bottle V8 spicy vegetable drink
2 boxes of Caprisun fruit drinks (10 packs)
1 jar of salsa
1 bag of black beans
1 half gallon of milk
4 boxes of Corn Flakes
1 dozen eggs
2 avocados
8 bananas
2 boxes of Quaker Instant oatmeal
14 packs of Philadelphia Cream Cheese Minis
1 package of Knudsen Light sour cream
10 apples
2 lbs of carrots
4 boxes (small) of Wheat Thins
1 jar of Skippy All Natural peanut butter
2 cans of pork and beans
1 bag of long grain brown rice
2 packages of Mission 100% whole wheat tortillas (10 count each)

Donated Food to Food Bank that was purchased with my $1 a day

2 sticks of deoderant
4 bottles Windex multi-surface cleaner
1 can of Pork & Beans
5 boxes of cereal
50 packs of Philadelphia Cream Cheese Minis
4 boxes (small) of Wheat Thins
2 Scrubbing Bubbles Extend-A-Clean bathroom cleaner
2 Scrubbing Bubbles Extend-A-Clean bathroom cleaner refill

************************

The Beginning ::: Day 12: Score!!

************************

This entry was posted in $1 a day challenge and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

12 Responses to Eating Well On $1 A Day: Day 11 – Fingers Crossed

  1. Carolee says:

    What is a “catalina”? I’ve never heard of that. “Catalina” is a brand of whole wheat pasta here, and I used to think that was what it was a coupon for, but now I think you must mean something else.

  2. Elisabeth says:

    Catalina is a marketing company. They work with manufacturers and stores on promotions. Example: buy 4 windex, use coupons and pay tax. Then out of the machine next to the register pops out a catalina that says $2 off on your next order (oyno). You can use this as cash toward your next shopping order at that store to buy whatever you want.

  3. erika says:

    So the coupons that come out at Target after your receipt are not considered Catalina’s right? They’re just Target’s promotional coupons.

  4. Princessperky says:

    31 bananas? and 31 cans of tuna?

    :)

  5. admin says:

    @Princessperky

    Wishful thinking? It’s been corrected…

  6. I know that this post is over a month late, but next time you buy tuna buy the kind packed in olive oil. Olive oil is a healthy fat, the tuna tastes better than tuna packed in water(especially when you have no mayo). The best part is that you can drain the tuna and use the drained oil in place of butter when you make scrambled eggs. The eggs may taste slightly like tuna, but I don’t think it would be all that bad. If you keep the drained oil in the refrigerator it should keep for a while.

  7. Richard Smith says:

    My comment is also late, but I just had to tell you that buying celery was not a good idea when you are trying to get the most good food for your money. Celery is about the least nutritious food around – it takes more energy to chew and digest than it provides. Almost no other food has this property. Just a heads up for the future – celery sucks.

  8. Finally Frugal says:

    I don’t understand how you came out $1 ahead with this, could you break it down? By my math (wobbly, at best), you paid .98 cents for two deodorants you didn’t need, even when subtracting the $2 back. . . . ($2.99 for two = $5.98, minus $2 = $3.98, minus the $3 coupon = .98).

    “One thing that was in stock was Right Guard Total Defense 5. It was $2.99 for one with $2.00 back on your next purchase. There is a $3 off 2 coupon at Coupons.com which earns about $1 to put toward something else (I will donate the deoderant to the food bank that also distributes thee items as well).”

  9. jeffrey says:

    @Finally Frugal

    Apologies for not making it more clear – I think you got confused because the $2 money back was for each one:

    $2.99 for 2 = $5.98
    use coupon $5.98 – 3.00 coupon = $2.98
    $2 back (for each) = $4.00 back

    Final price $1.02 moneymaker

  10. pepsibookcat says:

    You’ve done great so far, but, sorry, the celery was a fail. Oh dear, that was wasted money.

  11. Hal says:

    @celery-haters
    Celery is a fine vegetable, it’s an “excellent source of vitamins B1, B2, B6 and C with rich supplies of potassium, folic acid, calcium, magnesium, iron, phosphorus, sodium and plenty essential amino acids” and oodles of fibre.
    Yes, it is marginally calorie-negative, but he wasn’t just eating celery all day…

  12. sue grass says:

    I know this is too late to be useful but, if you have a food dehydrator you could dry the celery then grind it up and make celery salt. You could do this instead of getting the salt from your cracker boxes.